Jag hänger en hel del på auktionssajter. Jag har lite olika sökord beroende på vad jag är ute efter. Men ibland söker jag bara på saker som är fina. Sökord som jag har sparade är "granatäpple", "pudel" och "paris". Man behöver ju liksom inte KUNNA så mycket om förr i tiden egentligen - man måste bara börja nånstans. Då börjar i alla fall jag i ting som jag tycker är fina. Tänk er exempelvis en tavla på en pudel som sitter på ett café i Paris och äter ett granatäpple. Nämen det blir ju upp på väggen direkt. Jag har valt ute lite pågående auktioner till er som jag fastnat för just nu: Gungstol i Thonet-stil. Hade jag haft ett större hem hade jag omedelbart frågat Björn om vi inte ska ha en gungstol i Thonet-stil? Chanel. Armband ett par. Bukowskis auktionerar just nu ut en kvinnas fantastiska Chanelgarderob. Själv hade jag gärna haft dessa armband på varsin handled matchat med helsvart klänning. Chanel. Skärp. 65 cm. Kan ta det här skärpet också. Chanel. Hatt. Stl S. Samt den här überromantiska hatten som bara öppnar upp för ett fantastiskt liv som ni väl kan se. "Det här är en tavla" Marie-Louise Ekman. Blev glad av denna. Själv har jag en inramad utställningsaffisch av Marie-Louse Ekman. Den som har 50 papp till övers kan ju köpa en äkta. IAN RUSTH. Olja på pannå, signerad. Mer konst till den som har massa pengar över. Så mycket att titta på och bli glad av i detta motiv. Den vill man ha skimrande på sin vägg. Johannes Olsson, olja på duk, signerad och daterad 1976. Två kokosnötter (tror jag?). Vacker färgskala på både duk och ram. Askoppar i Muranoglas. Investera i en till balkongen, det är dina rökande vänner värda. Spegel Venetiansk Stil Italien. Fastnar ofta för såna här pråliga italienska speglar. De skulle matcha vår stuckatur hehe. Speglar är i det stora hela väldigt vackert att inreda med. JOSEF FRANK. Stol, modell 1179, Firma Svenskt Tenn. En underbar stol signerad Josef Frank i mahogny rotting och läder. JOHN A. DIAKOFF (1881-1969). Karta över Kina. En jättedetaljerad karta från 1931 som användes i skolan som läromedel när det begav sig. LENNART JIRLOW. Olja på duk, signerad och daterad 1961-62.Älskar Lennart Jirlow. Mina föräldrar har en tavla av honom i köket som jag har frågat om jag får ärva någon gång om hundra år. "Till Sandra" står det därför på baksidan av den som min mamma skrivit. Här en underbar tavla som heter "Min vän Bengt, Malaga Espana" VASER, 4 st, mässing, cloisonne, Kina. Fyra kinesiska vaser i vackra färger att ställa orediga blombuketter i. GOLVLAMPA, Art Deco, 1920/30-tal. Den här golvlampemodellen finns det många av på auktion just nu och jag tycker den är så fin! Mjuk och inbjudande. VÄGGLAMPA, troligen Italien, 1900-talets andra hälft. En italiensk liljekonvaljlampa ja tack MATTA, rölakan, 240 x 171 cm. En rölakanmatta i millennialpink. Hade gärna haft i mitt sovrum om jag inte haft en rosa heltäckningsmatta 😌 ANNA EHRNER. f.1948. Vas, rosa överfångsglas, Kosta, signerad. Bäst att avsluta med något rosa. En bubbelgums-vas att ställa vinterns alla dova buketter i.